Оркестр народних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової

Оркестр народних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової

Оркестр народних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової

Свою історію оркестр народних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової почав ще з 1933 року, коли молодих музикантів оркестру народних інструментів з м. Миколаїва під керівництвом видатного митця, заслуженого діяча мистецтв України Г.Ф. Манілова, було направлено до Одеської консерваторії на стажування. Саме у цьому колективі було закладено основи майбутнього оркестру і кафедри народних інструментів Академії. Серед вихованців оркестру був В.В. Єфремов (1909-1986), який і став керівником об’єднаного оркестру народних інструментів консерваторії і музичного училища (1949-1975 р.р.). У складі оркестру були чотириструнні домри, балалайки, баяни, гуслі (клавішні) та ударні інструменти.

 На початку існування оркестру були надзвичайні труднощі із оригінальним репертуаром, тому в основою репертуару були перекладення класичних творів і обробки народних пісень та мелодій. Значну роль у формуванні репертуару відіграли такі відомі  аранжувальники, як В.В. Єфремов, В.В. Касьянов, Г.М. Шишкін, а також студенти-диригенти.

Серед репертуару оркестру були такі твори:

  1. М. Лисенко. Увертюра до опери «Тарас Бульба»
  2. К. Домінчен. Фантазія на тему української народної пісні «Взяв би я бандуру»
  3. С. Орфеєв. «Веснянка»
  4. М. Глінка. «Вальс-фантазія», «Камаринська»
  5. А. Дворжак. «Слов’янські танці», Симфонія № 9, 1 частина
  6. А. Лядов. «Кікімора», «Баба-Яга»
  7. Е. Гріг. Норвезькі танці
  8. Ж. Бізе. Музика до драми А. Доде «Арлезіанка»
  9. Ф. Шуберт. Незакінчена симфонія
  10. П. Чайковський. «Танець скоморохів»
  11. М. Будашкін. «Сказання про Байкал»

 Студенти одержували можливість прилучитись до шедеврів симфонічної музики, набували навиків колективної гри, розуміння багатоголосного та багатотембрового звучання. Колектив вже тоді став лабораторією, де молоді диригенти проходили практику роботи з оркестром.

З 1975 року по 1982 рік оркестр очолив випускник кафедри народних інструментів В.В. Касьянов (1929-1992), заслужений артист України, професор, який був домристом і чудово розумівся в природі струнно-щіпкового інструментарію. В ці роки з’являється оригінальний репертуар оркестру. Такі композитори, як І.Асєєв (Концерт для ф-но з оркестром; Увертюра), М. Гржибовський (музична картина «У горах Кавказу), О. Коган (Увертюра), І.Ботвінов (Концерт для домри з оркестром), В. Власов (Концерт для баяна з оркестром) створили неповторні твори, які і досі постійно присутні в репертуарі оркестру. В цей час колектив постійно виступає з концертами на різних концертних площадках міста Одеси і області, виїжджає за кордон, що стало основою для залучення оркестру до професійної діяльності в якості філармонійного з 1975 року, художнім керівником якого був В.В. Касьянов. У 1981 році оркестр був учасником 3-го національного конкурсу виконавців на народних інструментах, який проходив в Одесі, де акомпанував усім конкурсантам на третьому заключному турі.

У 1982 році оркестр очолює заслужений працівник культури України, професор

В.М. Євдокимов (192-2010 р.р.),який залучає значний оригінальний репертуар з усього минулого СРСР. Були представлені твори композиторів К. Мяскова, В. Підгорного,

А. Гайденка, І. Марченка, Є. Тростянського, А. Ларіна, В. Бояшова, В. Городовської, Т. Хреннікова, М. Скорика, А. Кос-Анатольського, Т. Теодоракіса, А. П’яцоли.

З 1996 року до оркестру був залучений в якості диригента заслужений артист України О.Л. Олійник, який згодом став керівником оркестру і створив велику кількість оркестровок і перекладень, що дало змогу значно оновити репертуар. В цей період оркестр постійно виступає з видатними солістами вокалістами, такими як М. Огренич, Є. Іванов, А. Бойко, А. Дуда, В. Навроцький, В. Ревенко, О. Стаховська, інструменталістами В. Мурзою, В. Кириченко, О. Мурзою, тріо бандуристок «Мальви», капелою бандуристів під керівництвом доцента Л. Чернецької. Оркестр неодноразово гастролював у  Німеччині, Греції, виступав з новими програмами в одеській обласній філармонії. Німецька фірма «Südwest Funk» випустила компампакт-диск з записами  оркестру.

З 2010 року разом з О. Олійником з оркестром працює заслужений діяч мистецтв України Р.М. Козак, знаний фахівець, досвідчений диригент, який за короткий період часу зробив багато оркестровок для даного складу оркестру.

Нині основою репертуару оркестру являються оригінальні твори одеських композиторів, таких як В. Власов, О. Сокол, Т. Сидоренко-Малюкова, Б. Маслов, О. Польовий. На святкуванні 75-річчя одеського відділення спілки композиторів України оркестр виступив в завершальному концерті, в якому виконував твори одеських композиторів і був відмічений грамотою Спілки композиторів України. 

Творча й організаційна робота проводиться в тісному контакті з викладачами кафедри народних  інструментів та викладачами інших виконавських спеціалізацій. Саме випускники кафедри народних інструментів Академії, які пройшли школу оркестрової гри і здобули кваліфікацію диригента, очолили оркестри і ансамблі народних інструментів, стали відомими не тільки в Україні, а й за її межами.

Серед них:

  • В. Красноярцев, народний артист Росії, керівник оркестру «Боян» і «Росія» (м. Москва);
  • В. Івко, заслужений артист України,створювач і керівник оркестру « ЛІК ДОМЕР»
  •  (м. Донецьк);
  • М. Жерновий, заслужений діяч мистецтв України (м. Полтава);
  • Д.Орлова, заслужений діяч мистецтв України (м. Одеса), багато років диригувала  у музично-драматичному театрі (м. Житомир);
  • Д.Журавель, заслужений діяч мистецтв України (м. Харків, м. Миколаїв);
  • Г. Муращенко, заслужений діяч мистецтв України (м. Вінниця);
  • І. Обревко, заслужений артист України, керівник ансамблю «Узори» (м. Миколаїв);
  • В. Бендюг, заслужений працівник культури України (м. Херсон);
  • О. Новаковська, заслужений працівник культури України (м. Херсон);
  • А. Кощенко, заслужений працівник культури України (м. Одеса);
  • Б. Демидов, заслужений працівник республіки Крим (м. Сімферополь);
  • Г. Соломаха, відомий диригент, керівник оркестру (м. Кривий Ріг);
  • В. Соломаха, відомий диригент, керівник оркестру (м. Запоріжжя).

 

Використані матеріали із збірника «Одеська академічна школа народно-інструментального мистецтва», В.М. Євдокимов, Одеса, Астропринт, 1999 р. та статті В.Власова, О. Олійника із збірника матеріалів науково-практичної конференції 03.11.2005 р. Дрогобич, Коло.