Духовий оркестр студентів Одеської національної музичної академії імені А.В.Нежданової

Духовий оркестр студентів Одеської національної музичної академії імені А.В.Нежданової

Духовий оркестр студентів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової

Однією з прогресивних рис духової музики було, є і буде її народність, демократизм. Назустріч їй розчиняються навстіж вікна і двері; навколо садових ротонд і черепашок, де грають духові оркестри, завжди скупчується народ, на звуки духової музики на майданах і проспектах збираються безліч людей. В чарівних звуках духового оркестру то радість, то смуток, то захват, то урочистість, то ніжність.

Духовий студентський оркестр працює при кафедрі оркестрових духових та ударних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової. З 1998 року його художнім керівником і головним диригентом є заслужений артист України, лауреат І премії Всеармійського конкурсу військових оркестрів (1988, Москва), професор Володимир Михайлович Лясота. Він є автором ряду статей з проблем виконання духової музики і мистецтва диригування, у тому числі: “Військова основа духової музики: історія і сучасність”, “Про мистецтво диригування”, методичний посібник “Діалог диригентів: вчитель та учень”, навчальний посібник для вузів мистецтв та культури “Дидактика гри духового оркестру” та інш. В. Лясота створив понад 150 оркестровок, перекладень, транскрипцій для духового оркестру.

Духовий оркестр Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової відноситься до типу оркестрів “симфонічний духовий оркестр». Репертуар оркестру відрізняється різноманітністю, доказом чого стало проведення у 2001 році в залах Одеської обласної філармонії, Окружного будинку офіцерів, Одеської музичної академії Першого Міжнародного фестивалю духової музики “WindMusicFest”. Таких фестивалів проведено п’ять.

Якщо раніше у репертуарі оркестру були твори композиторів-класиків і сучасних авторів, в тому числі:

  • Л. Берстайн. Фрагменти з циклу “Кандід”,
  • Л. Бетховен. Увертюри “Коріолан”, “Егмонт”, “Прометей”,
  • К. Вебер. Концертино для кларнета,
  • К. Орф. Сюїта з кантати “Карміна Бурана”,
  • Перекладення концертів А. Вівальді,

то в програмі фестивалю звучали Концерт для саксофона з оркестром О. Глазунова (солістка А. Смірнова), Військові марші А. Ельгара, Рапсодія в стилі блюз для фортепіано з духовим оркестром Д. Гершвіна (солістка Д. Маркова) та інші. Вперше в Україні були виконані Симфонічна поема німецького композитора Р. Рудіна «Сон Онгуса» і Симфонія американського композитора М. Гоулда. Також прем’єрним було виконання Сюїти для оркестру «Gartenmusik» і «Епізодів» для баяна з оркестром композитора П. Струка (соліст – лауреат Міжнародних конкурсів, заслужений артист України, профессор Іван Дмитрович Єргієв).

Програма 5-го Міжнародного фестивалю духової музики “WindMusicFest-2012”, що проходив в Одесі з 3-го по 5-те березня 2012 року, показала значне розширення репертуару духового оркестру музичної академії, а саме:

  • ВІЛЛЕР Гервард. Симфонічна поема «ПРОКИДАЙСЯ, ПРЕКРАСНЕ РАНКОВЕ СВІТЛО»,
  • СОКОЛ Олексадр. СЮЇТА з музики до спектаклю «ЦЕЗАР І КЛЕОПАТРА»,
  • АКІМОВ Дмитро. КОНЦЕРТНИЙ ВАЛЬС,
  • АКІМОВ Дмитро. УВЕРТЮРА З БАЛЕТУ «РОКСОЛАНА»,
  • ЧІЗАЛО Луїджі. Симфонічна картина «ПОДОРОЖУВАННЯ ПО ТОКІО»,
  • РІД Альфред. ФАНТАЗІЯ на латинські теми,
  • ІВАНОВ Андрій. ФІЄСТА,
  • КУРНАУ Джемес. КОНЦЕРТІНО ДЛЯ УДАРНИХ. ІІ і ІІІ частини. Соліст Кристіан ОРОСКО, студент ОНМА імені А.В. Нежданової (Еквадор),
  • МАРШНЕР Генріх. УВЕРТЮРА до опери «НАРЕЧЕНА ОСТРОВІВ»,
  • ШВАРЦ Отто. Симфонічна поема «БІЙ ДРАКОНІВ»,
  • КОНЕВЕЙ Мат. Музична ілюстрація «ПОГОНЯ»,
  • ВЛАК Кіс. Симфонічна картина «ГОРА ЕВЕРЕСТ»,
  • ДУНАЄВСЬКИЙ Ісаак. ВАЛЬС з к/ф «ЦИРК». Солістка ПАПІЖ Наталія (Одеса, Україна),
  • ОФФЕНБАХ Жак. УВЕРТЮРА до оперети «ОРФЕЙ В ПЕКЛІ»,
  • ШТРАУС Йоганн. ПОЛЬКА «ГРІМ І БЛИСКАВКИ».

Починаючи з кінця березня місяця і до листопада кожної  суботи і неділі з 16:0 до 17:30 духовий оркестр виступає з концертними програмами для одеситів і гостей нашого міста у Міському садку. Взагалі то ці цикли концертів розпочалися у вересні  2003 року при підтримці групи компаній «Трансбункер». Спонсори закупили  для духового оркестру складні стільці, пюпітри, папки, файли та виділяють кошти на придбання творів для духового оркестру. За цей  період дано біля 800 концертів, на яких присутні не тільки одесити, та відпочиваючі всієї України і колишнього Радянського Союзу, але і США, Великобританії, Швеції, Австралії, Індії, Китаю, Ізраїлю, Туреччини, Греції, Італії, Австрії, Німеччини, Польщі та інших країн. Про це свідчать записи в Книгах відгуків. Студенти отримують можливість прилучатися до шедеврів духової музики, здобувають навики колективної гри, розуміння багатоголосного та різнотембрового звучання, розвивають аналітичне мислення музиканта, виховують смак, уміння оперативно підкоряти власну гру драматургії звучання твору. В оркестрі перевіряються здібності студентів і кращі з них включаються до програм концертів як диригенти. Він є лабораторією, де молоді спеціалісти проходять оркестрову та диригентську практику, а одесити та гості - незабутні враження від концертних виступів молодіжного духового оркестру.

27 студентів, музикантів оркестру, стали лауреатами міжнародних  конкурсів, і майже всі учасники оркестру-випускники, які отримали досвід гри в оркестрі, запрошені чи то в національний симфонічний оркестр, чи в оркестри оперного театру, музичної комедії, муніципального духового, цирку,чи військового ансамблю.

Духовий оркестр готує п’ять концертних програм, які час від часу обновлюються і на кінець сезону з’являється шоста. Кожна програма містить в собі 15-16 творів популярної музики з опер, оперет, балетів, кінофільмів, танцювальної, маршової, джазової. На сьогоднішній день біля двох сотень таких творів у репертуарі оркестру.

***

Доля так розпорядилася, що професор, заслужений артист України СІПІТІНЕР Давид Йосипович не відмовив нам, музикантам і диригентам духового оркестру, оркестру, який з 2003 року кожну суботу та неділю з 16.00 до 17.30 виступає з концертними програмами у Міському саду нашої Одеси , починаючи з березня місяця та закінчуючи у листопаді, взяти участь в наших концертах в якості диригента.

Духовий оркестр студентів ОНМА імені А. В. Нежданової до 2008 року був вже дуже популярний серед одеситів і гостей нашого міста. Ми шукали не тільки нові твори , які були б цікаві слухачам, корисні для професійно–виконавського зростання студентів, відображали б колорит нашого самого музичного міста планети. Ми дотримувалися позиції, що перші відділення наших концертів обов'язково включали в себе класичну музику: твори В.А.Моцарта, Дж.Верді, Р.Вагнера, Й.Брамса, Д.Пучіні, К.Сен-Санса, Ж.Бізе, Ш.Гуно, П.Чайковського, М.Римського-Корсакова, С.Рахманінова, Д.Шостаковича, І.Дунаєвського, А.Хачатуряна; другі відділення – оперетковий, танцювальний репертуар. Принциповим було наше кредо – ніяких електроінструментів і мікрофонів для солістів-вокалістів.

Вихід до диригентського пульта легендарного маестро , який пропрацював півстоліття в оперному театрі, був як вибух прекрасного святкового феєрверку! Його запам'ятовується екзотичний вид, манера поведінки на сцені і диригентську майстерність («Сива чуприна фрак покрила ...») відразу підкорили слухачів. Саме з під його диригентської палички полилися чарівні мелодії В.А.Моцарта, Д. Верді, Ш. Гуно... Його виходу публіка чекала і зустрічала з щирим захопленням. Сам маестро помолодшав , очі засяяли. Виходячи через оркестр, зупинявся біля студенток-дівчат, які виконуватимуть свої партії на флейті, гобої, саксофоні. Дивився на них гордо, величаво, зі смішинки в очах, ховаючи смуток і жаль. Знав завжди що, кому і де сказати, вмів вибрати потаємний момент для мудрої репліки будь-якого рангу людині: студенту, професору, бомжу, міністру, президенту...

Зелень лавра, що доходить до тремтіння.

***

Творча діяльність студентського колективу це не тільки концертні виступи у Міському садку. Оркестр приймає активну участь у всіх святкових заходах Одеси. Це Новорічні та Різдвяні свята, Восьме березня, Гуморина (День сміху 1 квітня), День визволення Одеси (10 квітня), День Перемоги (9 травня), День захисту дітей (1 червня), День Незалежності України (24 серпня), День Народження Одеси (2 вересня), фестивалі духової музики, абонементні концерти  у Великій залі філармонії, в торгових центрах «Сади Перемоги», «На Староконному», Афіна «Таврія В» та інш.

Спасибо, мой оркестр поющий,
Мне вдохновение дающий.
Спасибо Флейтам и Гобоям,
Кларнетам Бейных, Эсных строев.
От всей династии Лясот
Спасибо и тебе, Фагот.
И Вам, апрельские пионы,
С названьем чудным – Саксофоны.
И Вам, созданьям дивных форм,
Всей группе сказочных Валторн.
Спасибо праздничной Трубе,
Конечно, Цэ и Эс, и Бэ.
Согнув себя в дугу поклона –
Моё почтение Тромбонам.
Ударной группе тоже стих:
Без них оркестр бы не достиг
Тех вздохов, спадов и подъёмов,
И поэтических объёмов.
Они и нежность, и удар,
Бросают в холод, тут же - в жар…
Спасибо, милые Корнеты,
Мы Вашим пением согреты.
Спасибо, Тенор, Баритон,
Вам за весенний сладкий сон.
Спасибо, Тубы, Контрабасы,
Фундаментальнейшие асы.
Спасибо, верный наш Рояль,
Зовущий в радостную даль.
Спасибо, Мальчики, Девчонки,
За чуткий смех, за юмор тонкий.
Спасибо , мудрые Коллеги,
Что тянем груз большой телеги.
И Рядовым , и Ректорату,
И Совместителям, и штату,
И концермейстерскому бюсту,
И композиторства искусству,
Библиотеке, деканату,
И меломану, и фанату
Спасибо кадрам и кассирам,
Спасибо воинским мундирам.
Спасибо всем, кто в этом зале,
И тем, кого мы не назвали.
Спасибо буквам в телеграмме.
Но больше всех спасибо Маме
За счастья радостную меру,
За Жизнь, Любовь, Надежду, Веру!

Духовий оркестр надихає, добавляє сил і віри, живить надією. Він дарує людям свято. Йому потрібний простір, широчінь, свіже повітря садів, парків, бульварів. Звуки труб манять нас з міських квартир, ваблять до вітру і сонця.

Автор: Володимир ЛЯСОТА