Касьяненко Людмила Олегівна (суміщення)
- професор
- кандидат мистецтвознавства
Професор, кандидат мистецтвознавства
Касьяненко Людмила Олегівна є продовжувачем піаністичних традицій, які своїм корінням сягають до Бетховена. Її ім'я занесено до Світової інтернет-енциклопедії піаністів (Pianists Corner), в якій зібрані найдостойніші представники видатних шкіл.
Професійну освіту Касьяненко Л.О. отримала в стінах Московської консерваторії ім. П.І.Чайковського у класі відомого в світі видатного російського піаніста і педагога Віктора Мержанова; під його керівництвом закінчила і аспірантуру. Від того часу активно концертує в різних країнах Європи, здійснила ряд архівних записів, а також CD, має багато концертних відео записів на YouTube.
Людмила Касьяненко є автором багатьох статей з проблем піанізму та інтерпретації музичного твору. У 1998 р. у Польщі вийшла у світ її книга „Język muzyki” (“Мова музики”), а в 2003 році у Києві – посібник для музичних ВУЗів “Робота піаніста над фактурою”. Наукові роботи Людмили Касьяненко в теорії виконавства, а також відкриття в області дослідження творчості Ф. Шопена отримали високу міжнародну оцінку, в тому числі у вигляді номінації в 2002 р. на AMERICAN MEDAL OF HONOR (США).
Педагогічна діяльність Людмили Олегівни Касьяненко відзначена численними дипломами та нагородами. Серед них такі як Диплом Фонду "VIVA MUSICA" (Польща), Диплом за підготовку лауреата VII Міжнародного конкурсу "In memory of VLADIMIR HOROWITZ" (Україна). За особливий внесок у розвиток музичної освіти в Польщі Людмила Касьяненко нагороджена Орденом BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI (Бронзовий Хрест Заслуги, номер посвідчення 69-2005-73).
Свою педагогічну, концертну та наукову роботу проф. Касьяненко успішно поєднує з діяльністю в галузі міжнародного співробітництва. Завдяки її ініціативі та активній участі здійснюються міжнародні зустрічі, виїзди делегацій на міжнародні фестивалі, організації майстер-класів, семінарів тощо.
Додаткова інформація міститься на сайтах проф. Касьяненко:
www.ludmilakasjanenko.com
https://pianistscorner.com/…/player/5e8252f8e071d0000bf93259
Концертна і творча діяльність
Всього понад 200 сольних концертів і гастрольних виступів в якості солістки «Укрконцерту» і пізніше Концертної організації Марії Блащак (Impresariat Koncertowy Marji Błaszczak) в Україні та за її межами, в тому числі з камерними та симфонічними оркестрами.
Сольні та симфонічні концерти останніх років:
10.11.2012 – Симфонічний концерт в Одеській обласній Філармонії. Виконання сольної партії Концерту для фортепіано з оркестром №3 Мілоша Магіна.
07.03.2013 - Симфонічний концерт в Одеській обласній Філармонії. Виконання сольної партії Концерту фа дієз мінор для фортепіано з оркестром О.Скрябіна.
17.12.2014 – участь у Міжнародному фестивалю, присвяченому 95-річчу з дня народження Народного артиста СРСР, професора Віктора Карповича Мержанова. Рахманиновський зал Московської державної консерваторії. Сольне виконання циклу для фортепіано «Образи» А.Штогаренка.
14.11.2014 – Сольний концерт в Чернівецькій обласній Філармонії. В програмі утвори К.Дебюссі та Ф.Шопена.
11.11.2015 – Сольний концерт в Одеській обласній Філармонії. В програмі утвори Ф.Шопена та О.Скрябіна.
10.11.2016 - Симфонічний концерт в Одеській обласній Філармонії. Виконання сольної партії Концерту для фортепіано з оркестром на українські теми Миколая Хертеля.
09.11.2017 – Симфонічний концерт в Одеській обласній Філармонії. Виконання сольної партії Концерту для фортепіано з оркестром №3 Мілоша Магіна.
27.10.2017 – Симфонічний концерт в Національній Філармонії м. Кишинів (Республіка Молдова). Виконання сольної партії Концерту фа дієз мінор для фортепіано з оркестром О.Скрябіна.
13.04.2018 – Симфонічний концерт в Одеській обласній Філармонії. Виконання сольної партії «Епітафії» для фортепіано та струнного оркестру В.Сильвестрова.
11.11.2019 – Сольний виступ у Варшаві (Польща) на Міжнародному Європейському фестивалі музичних академій в складі делегації ОНМА ім. А.В.Нежданової; в програмі твори А.Штогаренка, В.Сильвестрова, І. Шамо.
Участь в міжнародних проектах за останні роки:
2019р. – Підготовка проекту: «Підкарпатська Фундація розвитку культури, Інститут музики і танцю, Варшава у рамках програми Міністра культури та національної спадщини Польщі - Музика 2019» («Podkarpackq Fundacja Rozwoju Kultury w ramach programu Ministra Kultur i Dziedzictwa Narodowego, Muzyka 2019).
9-11.11.2019р. – Керівництво та підготовка складу делегації ОНМА ім. А.В.Нежданової до Варшави (Польща) для участі в «III Європейському фестивалю музичних академій» («III Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych»).
Проведення міжнародних майстер-класів та ФПК:
2012р. - місто Сувалкі (Польща) Державна школа музична І і ІІ ступеня
Виклад і майстер-класи на т. „Technika gry na fortepianie i artykulacja na pszestrzeni epok” («Техніка гри на фортепіано і артикуляція різних епох»).
31.01. – 11.02.2013р. - місто Санок (Польща) VIII Międzynarodowe Forum
Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (VIII Міжнародний форум піаністичний «Бещади без границь») Презентації та майстер-класи на проекті: „Praca nad techniką pianistyczną z uczniem szkoły muzycznej I st.” (Робота над технікою піаністичною з учнями початкової школи).
17.05.2013р. - місто Сувалкі (Польща) Державна школа музична І і ІІ ступеня
Презентації та майстер-класи на т. „Budowa fundamentu warsztatu pianistycznego w opartiu o wartościowy materiał muzyczny” («Будівництво фундаменту фортепіанної майстерності на основі цінного музичного матеріалу»).
03.04.2017р. – м. Кишинів (Республіка Молдова) Академія музики, театру і образотворчих мистецтв. Презентація та майстер-класи на т. «Відкриття таємниць музики Шопена».
28.04.2017р. – м. Кишинів (Республіка Молдова) Академія музики, театру і образотворчих мистецтв – презентація і майстер-класи на т. «Піаністична мастерність та фактура Етюдів Шопена».
23 – 28.10.2017р. − місто Кишинів (Республіка Молдова). Проведення Курсів
підвищення кваліфікації (ФПК) з інноваційної методики навчання за фахом 212.1 Інструментальне виконавство (спеціальне фортепіано) в Академія музики, театру і образотворчих мистецтв.
Наукові робота Касьяненко Людмили Олегівни користується великим інтересом в Україні і за кордоном. Вона друкується на 4-х мовах в найпрестижніших виданнях і наукових журналах. Науково-теоретичне відкриття в області дослідження творчості Ф. Шопена удостоєно високої міжнародної оцінки у вигляді номінації на золоту медаль Американського Біографічного Інституту в 2002 р., що присуджують за наукові відкриття в різних галузях науки, "які змінюють уявлення про світ". У 2010 році, до 200-го ювілею з дня народження Ф. Шопена, відбувся Міжнародний книжковий ярмарок у Варшаві (Польща), в якому брали участь більше 50-ти країн. На виставці цього ярмарку CHOPIN NA ŚWIECIE (Шопен в світі), були представлені на державному рівні від України все статті і книги Людмили Касьяненко про польського композитора, в тому числі Автореферат її дисертації. В середовищі музикантів став популярним підручник проф. Касьяненко для музичних вишів під назвою «Робота піаніста над фактурою». В даний час готується його 2-е видання, доповнене великим розділом про музичну риторику.
У 2001 році Касьяненко Л.О. захистила дисертацію «Виконавська інтерпретація фактури Прелюдій Ф. Шопена» на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю Музичне мистецтво в спеціалізованій вченій раді НМАУ ім. П. І. Чайковського, м Київ.
У 2005 році Л. О. Касьяненко присвоєно вчене звання професора кафедри спеціального фортепіано.
Список книг та публікацій:
- Język muzyki (Язык музыки). Монография // изд. Świadectwo. – Bydgoszcz: 1999. – 115с. (польська)
- Работа пианиста над фактурой: Пособие по изучению исполнительской интерпретации фактуры фортепианного произведения. (рекомендовано Министерством образования и науки Украины для высших музыкальныхучебных заведений.) // НМАУ, – Киев: 2003. – 168 с. (російська)
Публікації:
- До питання про естетичне виховання підростаючого покоління //Мистецтво і виховання творчої особистості: Зб. Наукових прац – Київ: Київська державна консерваторія, 1988. – С.6-12. (українська)
- Форма и драматургия музыкального произведения (к вопросу об интерпретации 30-й сонаты Бетховена) //Теория и история музыкального исполнительства: Сб. статей – Киев: Киевская государственная консерватория, 1989. – С.155-167. (російська)
- Сюита для фортепиано М.Равеля «Гробница Куперена» (вопросы интерпретации) //Деп. в НИО Информкультура Гос. б-ки СССР им. В.И. Ленина от 20.03.89: №1968 – Москва, 1989. (1,1 п. л.). (російська)
- О художественном образе и средствах его воплощения в исполнительском искусстве (Московская пианистическая школа) // Деп. в НИО Информкультура Гос. б-ки СССР им. В.И. Ленина от 03.10.89: №2144 – Москва, 1989. (0,8 п. л.). (російська)
- Об одной особенности исполнительской интерпретации фортепианной фактуры //Проблеми музичної інтерпретації. Київське музикознавство. – К., 1999. – Вип. 2. – С.130-137. (російська)
- Про деякі особливості виконавської творчості піаніста //Проблеми загальної і професійної педагогіки: Зб. наук. праць.– Харків, 2000.–С.30-38. (українська)
- Про семантику Прелюдій Ф.Шопена //Науковий вісник НМАУ ім. П.І.Чайковського. Музичне виконавство. – К.: НМАУ, 2000. Вип – 5. Кн. 4. – С.111-119. (українська)
- Chopin i Bach // Akant. – 1999. – Nr 12. – S. 17-18(0,7 п.л.). (польська)
- Muzyka to język emocji // Akant. – 2002. – Nr 6. – S. 22-23(0,7 п.л.). (польська)
10. Fazy istnienia utworu muzycznego // Akant. – 2003. – nr 7. – s. 5(0,7 п.л.). (польська)
11. Пианистическое освоение фактуры произведения //Проблеми інноваційних процесів у навчально-виховних закладах. Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогфка: Зб. наук. праць. – Харків, 2003. – С.101-118. (російська)
12. Сакральные мотивы и роль фактуры в произведениях Ф.Шопена //Науковий вісник НМАУ ім. П.І.Чайковского. Семантичні аспекти слова в музичному творі. – К.: НМАУ, 2003. С. 131-139. (російська)
13. Niektóre aspekty sztuki wykonawczej //Akant. – 2004. – Nr. 4 – s.36(1,2 п.л.). (польська)
14. Kształcenie muzyka //Akant. – 2004. – Nr. 10 – s.16(0,5 п.л.). (польська)
15. Odkrywając tajemnice muzyki Chopina // Akant. – 2012. – Nr. 2 – s.1(1,5 п.л.). (польська)
16. Ф. Шопен: художественное содержание и музыкальные знаки // Науковий вісник, ОНМА ім. А. В. Нежданової. Музичне мистецтво і культура. – Одеса: Астропринт, 2012. – Вип. 16. – С. 243-253. (російська)
17. Muzyka Chopina w kontekście tradycji muzycznych // Akant. – 2014. – Nr. 3 – s.24, (1 п.л.). (польська)
18. Теоретичні «інструменти» методу вивчення основ хореографічної творчості на базі аналізу музичної фактури // Вісник КНУКіМ. Серія: Мистецтвознавство. Збірник наукових праць. – Вип. 41. – Київ: Видавничий центр КНУКіМ, 2019. – С. 77-88. (українська)
19. Understanding of Chopin’s music and a new look at its content. (On the occasion of the 210th birthday of the composer). // Вісник КНУКіМ. Серія: Мистецтвознавство. Збірник наукових праць. – Вип. 42. – Київ: Видавничий центр КНУКіМ, 2019. – С. 103-112. (англійська)
Педагогічна діяльність:
Багато років проф. Касьяненко викладала в Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського, а також в Музичному університеті Фридерика Шопена у Варшаві, де завідувала кафедрою Фортепіано, органу і клавесину на Інструментально-Педагогічному факультеті. Паралельно вона працювала в музичних навчальних закладах середньої ланки в Україні і в Польщі.
В її класі закінчило навчання близько 80-и випускників, в тому числі магістрів і аспірантів. Проф. Касьяненко підготувала більше 30-и лауреатів піаністичних конкурсів, серед яких такі престижні як: Міжнародний конкурс молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця (Україна), Міжнародний конкурс-фестиваль «Великі Вчителі» (Болгарія), Міжнародний конкурс пам'яті Артура Рубінштейна (Польща) та ін.
Кращі випускники класу проф. Касьяненко успішно гастролюють по всьому світу, викладають в музичних академіях, мають наукові ступені. Кілька учнів Людмили Олегівни удостоїлися права бути включеними до Світової інтернет-енциклопедії піаністів (Pianists Corner), в якій зібрані найдостойніші представники видатних піаністичних шкіл.
Проф. Касьяненко щедре ділиться своїм педагогічним досвідом і знаннями в області піаністичного мистецтва. Вона проводить відкриті лекції та майстер-класи в різних країнах Європи, бере участь в журі міжнародних конкурсів.
Останні роки Людмила Олегівна живе в Одесі і викладає в Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д.Ушинського та Одеській національній музичній академії імені А.В.Нежданової. Великою популярністю серед студентів користуються її спецкурси з питань виконавського мистецтва і піаністичної майстерності.
Нагороди
1995р. – Dyplom Fundacji „VIVA MUSICA” za godne reprezentowanie środowiska Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina na Międzynarodowych i Ogólnopolskich konkursach (за гідне представлення довкілля Державної музичної школи А. Рубінштейн на міжнародних та національних конкурсах) Польща.
1996р. – NAGRODA DYREKTORA za szczególne osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne (за особливі мистецькі та дидактичні досягнення) Польща.
2001р. – NAGRODA Dyrektora Szkoły za oddanie w pracy dydaktycznej i wychowawczej (за відданість науці та викладанню) Польща.
2002р. – AMERICAN MEDAL OF HONOR nomination by the Governing Board of Editors of the American Biographical Institute (загальні досягнення та внесок у теорію науки) США.
2004р. – NAGRODA DYREKTORA za szczególne osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne (за особливі мистецькі та дидактичні досягнення) Польща.
2005р. – Odznaczenie BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI, legitimacja nr 69-2005-73 Warszawa, Prezydent RP (Нагорода Бронзовим Хрестом Заслуги, посвідченням № 69-2005-73, Варшава, Президент Республіки Польща)
2007р. – Diploma for training of the Vth prize SZYMANOWSKI Michal (Poland) na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „In memory of VLADIMIR HOROWITZ” (Диплом за підготовку V-ї премії Міхала Шимановського (Польща) на VII Міжнародний конкурс молодих піаністів „На згадку про ВЛАДИМИРА ГОРОВИЦА” - Україна, 2007).
2007р. – NAGRODA INDYWIDUALNA II STOPNIA Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (персональна нагорода II ступеня Директора Центру художньої освіти /Міністерства культури Польщі/ за особливий внесок у розвиток музичної освіти в Польщі).
2012р. – Nagroda Jubileuszowa Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za długoletnią, owocną pracę (Ювілейна премія Ректора Музичного університету Фрідерика Шопена за багаторічну, плідну працю).
2013р. – Диплом-Нагорода ІІ Міжнародного конкурсу-фестивалю «Великие Учителя» за підготовку лауреата конкурсу Томаша Єлєнєвського (Кюстенділ, Болгарія).
2014р. – Диплом-Нагорода Фестивалю класичної музики «Буковинський листопад – 2014» (м. Чернівці, Україна).
12.11.2019р. – Диплом Лауреата III Європейського фестивалю музичних академій (Варшава, Польща).
Фото галерея Касьяненко Людмила Олегівна.