Роджеро Олексій Миколайович
- кандидат філософських наук
- професор
- голова редакційної колегії видання «Праці семінару з герменевтики (Герменеус)»; т-во «Одеська гуманітарна традиція»
- один з організаторів і керівник міжвузівського філософсько-культурологічного семінару науково-просвітницького товариства «Одеська гуманітарна традиція»
Біографія:
Роджеро Олексій Миколайович народився 1950 року в Одесі (Україна). Закінчив філософський факультет Московського державного університету імені М. В. Ломоносова у 1972 році. Після цього навчався в аспірантурі Інституту історії, природознавства та техніки АН СРСР. 1980 року в Інституті філософії АН УРСР захистив кандидатську дисертацію на тему «Проблема взаємовідношення мови та теоретичного мислення (на матеріалі становлення класичної науки XVI- XVII ст.)».
З 1976 року здійснює викладацьку та науково-дослідницьку діяльність у вищих навчальних закладах Москви і Одеси. 1991 року був запрошений в Одеську державну консерваторію імені А. В. Нежданової (нині – Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової) на посаду професора. З 1977 по 2010 рік викладав базові філософські дисципліни на філософському факультеті Одеського національного університету імені І.І. Мечникова.
1991 року організував постійно діючий міжвузівський науковий філософсько-культурологічний семінар на базі Одеської державної консерваторії імені А. В. Нежданової і на протязі 20 років був його керівником. У 1996 році став одним із засновників та головою правління науково-просвітницького товариства «Одеська гуманітарна традиція». 2006 року був обраний почесним головою цього товариства.
Навчально-педагогічна діяльність:
В Одеській державній музичній академії Роджеро О. М. викладає курси з філософії та історії філософії для студентів, аспірантів та здобувачів, а також читає спецкурс «Основи логіки наукових досліджень» для музикознавців і спецкурс «Філософія і методологія наукового пізнання і художньої творчості» для спеціалістів та магістрантів.
Для студентів філософського факультету Одеського національного університету імені І.І. Мечникова їм були розроблені загальні курси з німецької класичної філософії, сучасної західної філософії, філософської аксіології, а також спеціальні курси з актуальних питань логіки та методології наукового пізнання і філософсько-соціологічних питань науки.
Під його керівництвом були захищені кандидатські дисертації: Муравенко Н.Ю. «Смисл та вираз як проблема філософії, логіки та методології науки» (Одеса, 2008); Рабокоровка Г. В. «Внутрішня форма як категорія філософсько-гуманітарного пізнання» (Одеса, 2008).
Науково-дослідна діяльність:
Головні наукові інтереси Роджеро О. М. – історія філософії та науки, філософсько-методологічні проблеми наукового пізнання, філософія культури та художньої творчості. Філософські дослідження Олексія Миколайовича присвячені проблемам вимірів історійко-філософського процесу, соціально-історичної природи пізнання, онтологічним питанням наукового пізнання, культурних явищ та художньої творчості. Останній період його філософських пошуків зосереджений на проблемах метафілософії, що сприяє розумінню місця філософії у культурі та засобів існування і життя особистості філософа.
Публікації:
Основні проблеми та етапи наукових досліджень Роджеро О. М. відображені у численних статтях і доповідях, що вміщено у різних наукових виданнях та розділах наукових монографій. Найбільш важливі публікації останніх років:
- Об особенностях становления науки // Философские науки, 1975. – № 6.
- Социальная природа познания // Вопросы философии, 1980. – № 9.
- О человеческом измерении в теории познания // Проблема человека в современной философии. – Вильнюс, 1981.
- Понимание как логико-методологическая проблема / Кол. моногр. – К.: Наукова думка, 1982 (раздел «Язык и понимание в системе теоретического знания»).
- Проблема человека в истории философии / Бытие и время: в вехах истории философии: Кол. моногр. – Вильнюс: Минтис,1983 (на лит.яз.)
- Logic, rationality and historical integrity of Knowledge // Abstracts of VIII International congress of Logic, Methodology and Philosophy. – Moscow, august, 1987.
- Герменевтика и научная рациональность (понимание как методологическая проблема культурно-исторических исследований) // Труды семинара по герменевтике (Герменеус) / Сб. науч. тр. – Одесса, 1999. – Вып. 1.
- К портрету философа на фоне епохи. Беседа А. Н. Роджеро с М. В. Поповичем 24-25 сентября 2008 г. // Виміри людського буття: логіка, методологія, семіотика культури / Зб. наук. праць. до 75-річчя академіка М. В. Поповича («Філософські діалоги»). – К, 2009. – Вип. 1.
- О праве философии на самоопределение: Сталин и Кант / Гуманітарні науки в освіті музикантів. – Одеса: Фенікс, 2011. – С. 136-152.
- Codex philosophiae / Кодекс философии. – Одесса, 2015. – 32 с.
- Курс лекцій з філософії для аспірантів та здобувачів: Наближення до Платону. Навчальний посібник. – Одеса, 2016. – 226 с.
Конференції:
Роджеро О. М. брав участь у багатьох наукових, науково-теоретичних та науково-практичних міжнародних, союзних, республіканських конференціях, симпозіумах та семінарах. Виступав з доповіддю на VIII Міжнародному конгресі з логіки, методології і філософії науки (Москва, серпень 1987 р.). Був організатором і головою оргкомітету багатьох наукових семінарів і конференцій, що проводилися під патронатом науково-просвітницького товариства «Одеська гуманітарна традиція» («Кантівська школа», 1999; «Вступ в феноменологію Едмонта Гуссерля», 2001; «Інтерсуб'єктивність, комунікація, мова: проблеми сучасної гуманітаристики», 2004; «Стратегії інтерпретації тексту: методи і межі їх використання. «Ніс» Н. Гоголя», 2006).