Косинський Жорж Хрисанфович
- професор
- Заслужений артист Молдови
- лауреат Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів
- багато років керував мішаним студентським хором Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського
Біографія:
Жорж Хрисанфович Косинський – відомий український хоровий диригент, Заслужений артист Молдови, Професор, лауреат численних Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Ж.Х.Косинський народився народився в с. Великомихайлівка Запорізької області. У 1954 р. вступив до Одеського музичного училища і в 1958 році закінчив його, а в 1963 році закінчив Одеську консерваторію. (клас з фаху – проф.В. М. Луговенко та проф. Д.С. Загрецького; по хорознавству та хоровому класу – проф. К.К.Пігрова).
В 1957 році виступав у складі студентського хору під керівництвом проф. Пігрова К.К. на Міжнародному фестивалі молоді і студентів у Москві.
У 1960 році почалася трудова діяльність Ж.Х.Косінского: його, як перспективного студента третього курсу консерваторії проф. Д.С. Загрецький запросив стати другим хормейстером, а потім керівником хору Одеського державного університету імені І. Мечникова.
У 1963-1965 рр. після закінчення Одеської консерваторії Ж.Х.Косінскій був розподілений в музично-педагогічний факультет Запорізького педінституту, де він викладав та керував хором. А керівництво хором університету І.Мечникова він передав проф. Серебрі А.П.
З 1965 по 1967 рр., на запрошення проф. В.І.Шипа, Ж.Х.Косинський повернувся в Одесу, ставши викладачем Одеської державної консерваторії по класу хорового диригування і хормейстером хору. З 1966 рр. він - старший викладач.
У 1966 р йому було запропоновано очолити відділ хорового диригування та художнє керівництво хором музично-педагогічного факультету, що був створений як підрозділ консерваторії, а пізніше був приєднаний до педагогічного інституту ім. К.Д.Ушинського. На цій посаді Ж. Х. Косинський проявив свої неабиякі організаторські здібності: хор ОДПІ під його керівництвом став високопрофесійним колективом, виступаючи не тільки в звітних концертах інституту і Одеської консерваторії, а й брав участь у багатьох оглядах-конкурсах: Республіканського і Всесоюзного рівня, брав участь у фестивалях, на яких отримував звання лауреата та 1-ї премії; виїжджав на гастролі до таких міст як Москва, Мінськ, Рига, Тапллін, Вільнюс, Київ та ін.
У 1971р. Косинський Ж.Х. отримав звання в.о. доцента, а в 1983 р - доцента Одеської державної консерваторії. В той час він викладав клас хорового диригування, хоровий клас і сольфеджіо.
У 1984 році Косинський Ж.Х. був запрошений завідувати кафедрою хорового диригування та керівником хору Молдавської державної консерваторії імені Музическу. У 1991 році отримав почесне звання заслуженого артиста Молдови, вчене звання професора.
У 1997 році Ж. Х. Косинський повернувся в Одесу на посаду професора кафедри хорового диригування ОГК (нині ОНМА) імені А. В. Нежданової і керівника хору інституту мистецтв Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. В даний час Ж. Х. Косинський - заслужений артист Молдови, професор кафедри хорового диригування ОНМА імені А. В. Нежданової.
Учні:
Серед величезної кількості випускників Ж.Х.Косінского є видатні, що склали славу вітчизняної та зарубіжної культури:
- Наталія Бєлова - заслужений працівник освіти, професор, директор інституту мистецтв Південноукраїнського педагогічного університету імені К. Д. Ушинського (Одеса);
- Олег Константінов - засл. діяч мистецтв, заслужений артист Молдови, керівник хору музичного училища імені Штефана Няги і головний хормейстер національного оперного театру Молдови (м Кишинів), головний хормейстер оперного театру в Туреччині;
- Ілля Краетору - диригент Маріїнського театру опери і балету (м.Санкт-Петербург, Росія);
- Ілона Степан - засл. діяч мистецтв Молдови, керівник національної капели «Дойна», зав. кафедрою Молдавської національної консерваторії ім. Музическу (Кишинів);
- Світлана Даніца - заслужений артист Молдови, викладач музичного училища імені Штефана Няги (м Кишинів, Молдова);
- Наталія Гутарьова - керівник зразкового дитячого хору (м.Санкт-Петербург);
- Григорій Паланчук - регент Православного собору (м.Нью-Йорк США);
- Вікторія Божко - доцент, художній керівник хору музично-пед. факультету Криворізького педагогічного університету (Україна);
- Жанна Соснова - керівник зразкового дитячого хору (м.Київ);
10. Галина Васильєва - професор Мінського державного університету, доктор педагогічних наук, зав. Кафедрою педагогіки (м.Гродно, Білорусь);
11. Ірина Хоменко - регент римсько-католицького собору (Італія);
12. Карлос Хіменос - керівник хору університету (Еквадор);
13. Ігор Царук - керівник ансамблю «Дюк Тайм»;
14. Так Пін - керівник хору, викладач диригування і фортепіано (Китай)
15. Анна Кондратьєва - випускниця ОНМА ім. А.В.Нежданової, керівник хору молодших класів Хорової школи ім. С.К.Крижановского.
Концертна діяльність:
Основна частина життя і діяльності проф. Ж.Х.Косинського була пов'язана з практичною діяльністю хорового диригента. Отримавши блискучу освіту, навчаючись в стінах Одеської консерваторії у видатних педагогів: К.К.Пігрова, В.Н.Луговенко, Д.С.Загрецкого, В.І.Шіпа, він втілював отримані знання і навички в практичній діяльності, стоячи біля витоків багатьох хорових колективів і навчальних закладів України та за її межами. Ж.Х.Косинському безліч разів в його життєвій і творчій біографії судилося створювати нові колективи, давати їм путівку в життя.
Його дітище - хор Одеського педагогічного інституту під його керівництвом щорічно виступав з концертами в Одесі, а також у містах СРСР: Москві, Мінську, Києві, Ленінграді, містах Криму, Кишиневі, Запоріжжя та за кордоном: м Бухаресті (Румунія).
Паралельно Ж.Х.Косінскій організував Камерний хор на базі Одеського Будинку вчених, беззмінним керівником якого був багато років. Разом з Камерним оркестром (під керівництвом проф. Турчинського М.А.) хор неодноразово виступав на престижних майданчиках Одеси і виїжджав на гастролі в міста Радянського Союзу: Санкт-Петербург (Ленінград), Ригу, Вільнюс, Таллінн, Запоріжжя, Сімферополь.
Керівник хору Ленінградської академічної капели ім. М.І. Глінки Вл.Чернушенко присвятив йому грамплатівку із записом Літургії С.В.Рахманинова.
Косинський Ж.Х. багато років керував самодіяльним хором Капели залізничників м.Одеси, який також щорічно виступав в Одесі в концертах, оглядах і неодноразово їздив з гастролями в інші міста СРСР.
Під його керівництвом хор Молдавської консерваторії регулярно виїжджав на гастролі за кордон. У 1995 році хор брав участь в Міжнародному хоровому конкурсі в м Бельфор (Франція), де був удостоєний звання лауреата першого ступеня і грошової премії, випередивши хор Паризького університету. Цей студентський колектив під керівництвом Ж. Х. Косинського користувався заслуженою славою в республіці Молдова, неодноразово виступаючи на урядових концертах і даючи звітні концерти на престижному майданчику Кишинева - в Органному залі. Професор Косинський Ж.Х. дав безліч майстер-класів, на які з'їжджалися професіонали хорового мистецтва Молдови, України, Росії, Білорусії. Він дав також кілька майстер-класів в Одесі на Міжнародній практичній конференції, що проходила на базі Південноукраїнського педагогічного інституту імені К. Д. Ушинського, отримавши високу оцінку видатних фахівців, професорів Москви, Санкт-Петербурга та ін.
В репертуарі професора Ж.Х. Косинського - шедеври національної і світової класики, в тому числі кілька великих хорових циклів. Так, хор Молдавської консерваторії під керуванням Ж. Х. Косинського виконав: ораторію «Времена года» Й. Гайдна; «Реквієми» Л.Керубіні, В.А.Моцарта, Р. Шумана, Г. Форе. У репертуарі хору також багато творів російської та зарубіжної класики: твори П.Чайковського, уривки «Всенощної» і кантата «Весна» С.Рахманінова, «Іоанн Дамаскін» С.Танєєва, «Пушкінський вінок» та «Патетична ораторія» Г. Свірідова.
Хор Південноукраїнського педагогічного інституту імені К. Д. Ушинського під керівництвом Ж. Х. Косинського - Лауреат Міжнародного хорового фестивалю «Південна Пальміра»; в 2009 році на великодніх фестивалях-конкурсах в Києві хор став лауреатом (I -II премія); в складі делегації майстрів мистецтв м.Одеси хор виступав в концертному залі «Україна» перед тоді діючим президентом В.Ющенко. Хор Південноукраїнського педагогічного інституту також виконував великі циклічні твори: кантату «Весна» Сергія Рахманінова та «Поетичну ораторію» Георгія Свірідова, а також твори українських класичних і сучасних композиторів: М. Лисенка, М.Леонтовича, Л.Дичко та ін. Є також фондова запис виступів даного колективу - грамплатівка фірми «Мелодія». Також хор Південноукраїнського педагогічного інституту імені К. Д. Ушинського виконав ораторію «Мойсей» Мирослава Волинського на сцені Одеського театру опери і балету спільно з хором Одеської консерваторії ім. А.В.Нежданової. Щорічно цей колектив давав звітні концерти в стінах інституту, в залі ОНМА ім. А.В.Нежданової та школи ім. проф. П.С.Столярського.
Проф. Ж.Х.Косінскій - незмінний голова журі Міжнародного конкурсу хорових колективів «Південна Пальміра», за що відзначений грамотою і Дипломом.
У 2018 році проф. Косинського запросили дати майстер-класи педагогам і студентам Молдавської консерваторії ім. Музическу (Кишинів); в травні 2019 р. Ж. Х. Косинський був запрошений в якості учасника Міжнародного конкурсу музичної класики «Crescendo», давши майстер-клас, а в вересні 2019 рамках цього конкурсу він підготував програму і провів концерт з чоловічим хором Молдавського оперного театру (Кишинів).
ПУБЛІКАЦІЇ
Проф. Косинський Ж.Х. веде активну наукову діяльність, виступаючи на наукових конференціях і публікуючи статті в наукових збірниках. Серед його робіт:
1. Репертуар хорового диригування в богослужбовій практиці православної церкви - Доповідь на конференции «Особисті виміри художньо-естетичного виховання и навчання / Матеріали регіон. Науково-практичного семінару молодих вчених та студентів. - Одеса: ПНПУ, 2013. - С. 27-29.
2. Основні проблеми початкового етапу формування вокальної культури дитячого хору / Виховання й культура - 2013, №3-4 (34-35). С.39-44.
3. Методичні питання сучасного хорознавства / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференции «Теоретико-методичні аспекти мистецької освіти: здобуткі, проблеми та перспективи» /. - Умань: УДПУ, 2014. - С. 36-42.
4. Формування здатності студентів до художньої інтерпретації в процесі зайняти у навчальному хоровому колективі / Фахова стаття / Збірка наукових праць «Проблеми подготовки сучасного вчителя» .. -Умань: 2015. Вип. 12.Ч.1. С. 61-67.
5. Підготовка студентів світських навчальних закладів до виконання духовних творів в класі вокалу і хорового диригування / Фахова стаття / Науковий часопис національного педуніверсітету ім.М.П. Драгоманова. Серія 14 «Теорія і методика мистецької освіти». Вип. 18 (23). - Київ: 2015. С. 315-319.
6. Формування здатності студентів до художньої інтерпретації. / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференции «Теоретико-методичні аспекти мистецької освіти: здобуткі, проблеми та перспективи» /. - Умань: УДПУ, 2015.
7. Про деякі проблеми підготовки студентів у класі вокалу і хорового диригування до участі в богослужбовому співі. Виховання й культура. Одеса: 2016. С. 78-85.
8. «Музичне богослов'я» і добовий богослужбовий коло в інтерпретації С. В. Рахманінова / Наукові статті учасников XV МІЖНАРОДНОГО сімпозіуму «С.Рахманінов та культура України» (С.Рахманінов на зламі століть). Розвиток інформаційної культури: український та європейський досвід ее правового забезпечення. Вип. 14. Під ред. канд. мистецтвознавства, професора нац. юридичного університету імені Ярослава Мудрого Л.М.Трубнікової. - Харків: ФОП Носань В.А., 2017. С. 86-98.
Має Сертифікат учасника II Міжнародної науково-практичної конференции «Теоретико-методологічні аспекти мистецької освіти: здобуткі, проблеми та перспективи».
Учні:
- Наталя Белова – заслужений робітник освіти, директор інституту мистецтв Південноукраїнського педагогічного університету імені К. Д. Ушинського (Одеса);
- Олег Константинов – заслужений артист Молдови, керівник хору музичного училища імені Штефана Няги та оперного театру (м. Кишинів, Молдова), зараз працює головним хормейстером оперного театру в Туреччині;
- Илля Краетору – диригент Маріїнського театру опери та балету (м. Санкт-Петербург, Росія);
- Світлана Даніца – заслужений артист Молдови, викладач музичного училища імені Штефана Няги (м. Кишинев, Молдова);
- Григорій Паланчук – регент Православного собора (м. Нью- Йорк США);
- Виктория Божко – доцент Криворізького педагогічного університету (Україна);
- Жанна Соснова – керівник зразкового дитячого хору (Київ);
- Галина Васил’єва – професор Мінського державного університету, доктор педагогічних наук, зав. кафедрої педагогіки (м. Гродно, Белорусія).
Нагороди:
За великі досягнення в області хорового мистецтва Ж.Х.Косінскій нагороджений багатьма медалями, грамотами Міністерства культури, дипломами департаментів культури міста та області, подяками керівництва академії; має спеціальні відзнаки:
- Відмінник народної освіти;
- Медаль до 100-річчя В. І. Леніна (1970);
- Диплом члена журі II міжнародного хорового фестивалю-конкурсу Odessa-Сantat;
- Подяку за професійну роботу в вокально-хоровому мистецтві VI міжнародного фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва «Maestoso» (м.Херсон);
- Диплом XXII міжнародного фестивалю-конкурсу хорового мистецтва «Південна Пальміра» «за любов і пропаганду хорової музики, багаторічну сумлінну працю, значний внесок у справу естетичного виховання дітей і молоді та підготовку колективу до конкурсу» (м.Одеса);
- Знак народної пошани «За сумлінну працю»;
- Подяку за підготовку лауреата V міжнародного форуму імені Анатолія Авдієвського (м.Київ) та ін.