Навротський Василь Всеволодович
- професор
- народний артист України
Біографія:
Навротський Василь Всеволодович у 1972 році закінчив з відзнакою Одеську державну консерваторію імені А.В. Нежданової по класу професора, заслуженого артиста України Є. М. Іванова. Будучи студентом, став лауреатом Республіканського конкурсу вокалістів в Києві (1968) та лавреатом Всесоюзного конкурсу вокалістів ім. М.І. Глінки у Вільнюсі (1971).
У 1972 році запрошений в Куйбишевський (нині – Самарський) державний театр опери та балету, де виконав близько тридцяти партій в операх і оперетах. Серед них – Мефістофель (Ш. Гуно, «Фауст»), Дон Жуан і Лепорелло (В.А. Моцарт, «Дон Жуан»), дон Базиліо і дон Бартоло (Дж. Россіні, «Севільський цирульник»), Собакін (Н. Римский-Корсаков, «Царська наречена»), князь Галицький і князь Ігор (А. Бородін, «Князь Ігор»), Рамфіс і цар Єгипту (Дж. Верді, «Аїда»), Айзенштайн і Фальк (І. Штраус, «Кажан»), Поргі (Дж. Гершвін, «Поргі і Бесс»), та ін. Двічі стає лауреатом Всесоюзного огляду-конкурсу творчої молоді в театральних сезонах 1973-1974 рр.. і 1976-1977 рр..
З 1979 року працює солістом Дніпропетровського державного театру опери та балету, де підготував і виконав ряд провідних партій, високо оцінених як у Республіканської, так і у всесоюзній пресі. В їх числі – Борис, Пімен і Варлаам (М. Мусоргський, «Борис Годунов»), Фігаро (В.А. Моцарт, «Весілля Фігаро»), доктор Аннібале (Г. Доніцетті, «Дзвіночок»), Григорій Мелехов (І. Дзержинський, «Тихий Дон»), Сальєрі (С. Рахманінов, «Моцарт і Сальєрі»), Алеко і старий циган (С. Рахманінов, «Алеко»), Кривоніс (К. Данькевич, «Богдан Хмельницький»), Кочубей ( П. Чайковський, «Мазепа»), Карась (С. Гулак-Артемовський, «Запорожець за Дунаєм»), Виборний (М. Лисенка, «Наталка-Полтавка») та ін
У 1979 і 1982 рр.. бере участь у Всесоюзних фестивалях молодих оперних співаків у м. Мінську. Здійснює фондові записи оперної та камерної музики на республіканському радіо, бере участь у численних телевізійних програмах на обласному та Республіканському телебаченні.
У 1985 році удостоєний звання заслуженого артиста України.
У 1991 році запрошений на роботу в Одеську державну консерваторію імені А.В. Нежданової, де взяв клас і кафедру передчасно пішов професора Є. М. Іванова, також працює в Одеському академічному театрі опери та балету.
За час роботи в консерваторії проявив себе як неабиякий вокальний педагог, який володіє великою кругозором, широкою ерудицією і професійним досвідом, що дозволило йому успішно продовжити традиції видатних педагогів кафедри О.Н. Благовидової, Є.М. Іванова, Г.А. Поліванової, Н.Л. Огренич та ін.
З квітня 2003 року по січень 2005 року працював на посаді директора і художнього керівника Одеського національного академічного театру опери та балету.
У 2011 році призначений на посаду художнього керівника Одеського національного академічного театру опери та балету. Присвоєно звання народний артист України, професор.
Концертно-виконавська діяльність:
Паралельно з педагогічною, керівної і концертною діяльністю з 1991 року Навротскій В. В. є провідним майстром сцени Одеського театру опери та балету, а також одним з провідних басів України. Василь Всеволодович – чудовий оперний артист і обдарований музикант, що володіє відмінним голосом, прекрасною вокальною школою, бездоганними технікою і смаком. У його репертуарі понад сорока провідних оперних партій, виконаних в різних театрах країни і за кордоном, а також численні концертні програми. Володіючи великим акторським талантом, створив цілу низку яскравих, пам'ятних образів в оперних спектаклях. Йому однаково добре вдаються як трагічні й драматичні, так і комічні образи, переконливі своєю цілісністю і глибоким проникненням в задум композиторів. Співав у виставах Великого і Маріїнського театрів, у Київському державному театрі опери та балету. Працював із видатними майстрами оперної сцени, диригентами І. Айзікович, Я. Вощак, Б. Афанасьєвим, Б. Грузіним, Б. Блохом, В. Федотовим, В. Дударову, В. Гнєдаш, Є. Колобовим, Г. Провоторова, А. Анісімовим і ін. Є першим виконавцем партії Мойсея в однойменній опері-ораторії М. Волинського на сл. І. Франка.
Неодноразово гастролював за кордоном – у Болгарії, Німеччині, Швейцарії, Франції, Словенії, Фінляндії, Англії, Іспанії та ін З 1997 по 2000 год успішно працював в Штуттгартском театрі опери та балету (Німеччина), де співав з видатними співаками і диригентами (П . Бурчуладзе, Ф. Енсом, Я. Кулької та ін). Учасник Міжнародних оперних фестивалів у Любляні (Словенія); у Міжнародному фестивалі, присвяченому В.А. Моцарту (Ессен, Німеччина, 2006), виконав партію Сальєрі в опері М. Римського-Корсакова «Моцарт і Сальєрі.
28 травня 2006 у Великому залі ОНМА імені А.В. Нежданової відбувся сольний концерт, присвячений 70-річчю професора Є. М. Іванова.
У сезоні 2006-2007 рр.. неодноразово брав участь в спектаклях Київської національної опери.
Наукова робота. Видання. Публікації:
Навротскій В.В. – автор навчального посібника для вищих навчальних закладів культури України «Одеська вокальна школа. Педагогічні принципи» (2003-2010 рр..).
Багаторазово був позитивно відзначений як у вітчизняних, так і в зарубіжних засобах масової інформації. Має фондові записи на радіо та телебаченні.
Педагогічна діяльність:
У класі Навротского В. В. понад тридцять випускників, серед яких, лавреати Міжнародних конкурсів:
- С. Трифонов – соліст Державного Великого театру Білорусі;
- О. Цимбалюк – соліст Гамбурзького оперного театру (Німеччина), театрів «Ла Скала» і «Метрополітен-опера»; І премія та Золота медаль на XIII Міжнародному конкурсі ім. П.І. Чайковського (2007); І премія на Міжнародному конкурсі О. Образцової «Молоді оперні виконавці» (Москва, Росія); І премія та спеціальний приз на Міжнародному конкурсі вокалістів ім. Р. Дзадонаі (Італія);
- А. Ізуграфов – соліст оперного театру в м. Ческе Будейовіце (Чехія);
- Н. Галкін та К. Ріттель-Кобилянський – солісти оперних театрів в Німеччині;
- М. Булатов – соліст Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі (Росія);
- Е. Ібраїмов – соліст Московського камерного театру ім. Б. Покровського;
- С. Гаврилов – соліст Дніпропетровського театру опери та балету;
- Д. Павлюк і Д. Себова – солісти Одеського театру;
- А. Стрюк і В Чернігівський – лавреати Міжнародних конкурсів;
- В. Безкоровайний – соліст Київської державної філармонії;
- Трифонов Станіслав – соліст Великого театру Білорусі, лауреат Міжнародних конкурсів ім. М.В.Лисенка (1996, перша премія), конкурс Л.Попп (Словаччина, 1999, Перша премія), конкурсів ім. І.Алчевского, ім. А.Дворжака (Чехія), конкурсу «Бурштиновий соловей» (Росія);
- Аспірант кафедри А. Стрюк – І премія на Міжнародному конкурсі «Три століття класичного романсу» (Санкт-Петербург, Росія);
- Чернігівський Вадим – соліст Одеського національного театру опери та балету, лауреат Першого міжнародного конкурсу ім. А.В.Нежданової;
- Ріттель-Кобилянський Костянтин – соліст оперних театрів Німеччини, лауреат Міжнародних конкурсів та премії ЮНЕСКО;
- Хон Чен (Китай) – лауреат Міжнародних конкурсів, декан факультету в Г. Шеньян;
- Лю Юйтен, Ван Дженьюй, Чжу Лу (Китай) – лауреати конкурсу «Мистецтво ХХІ століття»;
- Прокопович Олександр – лауреат V Міжнародного конкурсу вокалістів «Солов'їний ярмарок» ім. А. Солов'яненка.
З 1992 по 2002 рік працював завідувачем кафедри оперної підготовки. У перші, найважчі роки незалежної держави під його керівництвом кафедра зберегла свій статус, продовжуючи випускати вистави, в яких успішно проходили практику студенти-вокалісти. За цей період здійснені постановки вистав «Євгеній Онєгін» П. Чайковського, «Травіата» Д. Верді, «Таємний шлюб» Д. Чимароза, «Служниця-пані» Д. Перголезі, «Історія солдата» І. Стравінського, «Весілля Фігаро» В. Моцарта, «Царська наречена» М. Римського-Корсакова та ін
Завдяки його зусиллям було налагоджено творчий контакт з Одеським державним академічним театром опери та балету, в виставах якого брали участь кращі випускники консерваторії, багато з яких стали солістами театру і тепер виступають на одеській сцені.
Серед випускників академії, які пройшли практику на кафедрі, нині відомі співаки, лавреати Міжнародних конкурсів, працюють у провідних оперних театрах країни і зарубіжжя – Г. Шестернева, Ш. Мукерії, О. Мельников, Т. Анісімова, О. Бочарова, Т. Спаська, А. Валігурас, К. Ріттель, Т. Ніколенко, М. Вискворкіна, В. Білий, К. Андрєєв, К. Котельников, Т. Мельниченко, І. Гнида, С. Трифонов, А. Цимбалюк, А. Стрюк, В. Чернігівський та ін.
У квітні 2001 року був запрошений головою журі ІІ Міжнародного конкурсу вокалістів ім. І. Алчевського. У листопаді 2002 року запрошений в журі ІІ Міжнародного конкурсу ім. М. В. Лисенка в м. Києві.
З 2009 по 2012 рік – голова Державної комісії у Дніпропетровській державній консерваторії імені М.І. Глінки.
Репертуар:
Оперні партії:
- С.С.Гулак-Артемовський. “Запорожець за Дунаєм”.
- М. Лисенко. “Наталка-Полтавка”. Карась.
- К.Ф.Данькевич. “Богдан Хмельницький”. Виборний. Кривоніс
- О. Білаш “Прапороносці”. Російський посол.
- В.Ільїн. “Гром з Путивля”. Ковпак, Сагайда.
- О.Петров. “Петро Перший”. Петро.
- Ю.Мейтус. “Брати Ульянови”. Неклюдов.
- І.Дзержинський. “Тихий Дон”. Григорій Мєлехов.
- О.Спадавеккіа. “Овод”. Кардинал Монтанеллі.
- М.А.Римський-Корсаков. “Царева наречена”. Собакін, Малюта.
- М.П.Мусоргський. “Борис Годунов”. Борис, Пімен, Варлаам.
- М.А.Римський-Корсаков. “Моцарт та Сальєрі”. Сал’єрі.
- С.Рахманінов. “Алеко”. Алеко, Старий циган.
- П.Чайковський. “Мазепа”. Кочубей.
- П. Чайковський. “Пікова дама”. Сурін.
- Д.Перголезі. “Наймичка-пані”. Уберто.
- В.Моцарт. “Дон Жуан”. Дон Жуан, Лепорелло, Командор.
- В.Моцарт. “Весілля Фігаро”, Фігаро, Бартоло.
- Г.Доніцетті. “Дон Паскуале”. Малатеста.
- Г.Доніцетті. “Дзвіночок”. Аннібале.
- Д.Россіні. “Севільський цирюльник”. Дон Базіліо, Дон Бартоло, Фіорелло.
- Д.Верді. “Дон Карлос”. Король Філіпп, Великий інквізитор.
- Д.Верді. “Аїда”. Рамфіс, Цар Єгипту.
- Д.Верді. “Трубадур”. Феррандо.
- Д.Верді. “Ріголетто”. Монтероне.
- Ш.Гуно. “Фауст”. Мефістофель.
- Д. Гершвін. “Поргі та Бесс”. Поргі.
- Ж.Бізе. “Кармен”. Ескамільо. Цуніга.
Оперети вітчизняних та зарубіжних композиторів:
- Й.Штраус “Летюча миша”. Айзенштайн, Фальк, Франк.
- Й.Штраус “Циганський барон”. Зупан.
- М.Вайнберг “Д’Артаньян”. д’Артаньян, Араміс.
- І. Кальман “Сільва”. Феррі.
- Ф.Легар “Фіалка Монмартру”. Марсель.
- Ф.Легар “Весела вдова”. Барон Зетта, Нікош. Кромон.
- О.Фельцман “Донна Люція”. Бабс, Спетлайг.
- В. Баснер “Дочка океану”, Капітан Денисов.
- М.Лі “Людина з Ламанчу”. Сервантес, Дон Кіхот.
Кантати, ораторії та інші твори великої форми:
- М.Волинський. “Мойсей”.
- Г. Успенський. “Quo vadis?”
- Д.Шостакович. 13-та та 14-та симфонії.
- Г.Свиридов. Патетична ораторія.
- І.Стравінський. “Весіллячко”.
- С.Рахманінов. “Весна”
- С.Рахманінов. “Дзвони”.
- Й.Брамс. “Реквієм”.
- В.Моцарт. “Реквієм”.
- Д.Верді. “Реквієм”.
- Й.Гайдн. “Пори року”.
Оперні арії:
- М.Лисенко. Арія Тараса з опери “Тарас Бульба”.
- С.Гулак-Артемовський. Дві арії Карася з опери “Запорожець за Дунаєм”.
- К.Данькевич. Оповідання Кривоноса з оп.”Богдан Хмельницький”.
- К Данькевич. Арія Кривоноса з оп. “Богдан Хмельницький”.
- М.Лисенко. Пісня Виборного з оп. “Наталка-Полтавка”.
- Ю.Мейтус. Арія Валька з оп. “Молода гвардія”.
- Г.Майборода. Арія Рущака з оп. “Мілана”.
- О.Білаш. Пісня Сагайди з оп. “Прапороносці”.
- С.Прокоф’єв. Арія Кутузова з оп. “Війна та мир”.
- Д.Кабалевський. Арія Тараса з оп. “Сім’я Тараса”.
- Ю.Шапорін. Арія Бестужева з оп. “Декабристи”.
- О.Аренський. Каватина пустинника з оп. “Сон на Волзі”.
- М.Глінка. Арія Руслана з оп. “Руслан та Людмила”.
- М.Глінка. Рондо Фарлафа з оп. “Руслан та Людмила”.
- М.Глінка. Арія Сусаніна з оп. “Іван Сусанін”.
- Е.Направник. Аріозо Андрія Дубровського з оп. “Дубровський”.
- М.Римський-Корсаков.Пісня варяжського гостя з оп. “Садко”.
- М.Римський-Корсаков. Арія Собакіна з оп. “Царева наречена”.
- М.Римський-Корсаков. Арія Салтана з оп.”Казка про царя Салтана”.
- М.Римський-Корсаков. Три монолога Саль’єрі з оп. “Моцарт та Саль’єрі”.
- М.Мусоргський. Монолог Пімена з оп. “Борис Годунов”.
- М.Мусоргський. Оповідання Пімена з оп. “Борис Годунов”.
- М.Мусоргський. Два монолога Бориса з оп. “Борис Годунов”.
- М.Мусоргський. Сцена смерті Бориса з оп. “Борис Годунов”.
- М.Мусоргський. Пісня Варлаама з оп. “Борис Годунов”.
- М.Мусоргський. Монолог Досіфея з оп. “Хованщина”.
- С.Рахманінов. Оповідання старого цигана з оп. “Алеко”.
- С.Рахманінов. Каватина Алеко з оп. “Алеко”.
- С.Рахманінов. Монолог Ланчотто Малатести з оп. “Франческа да Ріміні”.
- С.Рахманінов. Монолог Барона з оп. “Скупий лицар”.
- О.Бородін. Арія князя Ігоря з оп. “Князь Ігор”.
- О.Бородін. Пісня Галицького з оп. “Князь Ігор”.
- О.Даргомижський. Арія Мельника з оп. “Русалка”.
- О.Даргомижський. Сцена Мельника та дует з князем з оп. “Русалка”.
- О.Даргомижський. Арія Клода з оп.”Есмеральда”.
- П.Чайковський. Аріозо короля Рене з оп. “Іоланта”.
- П.Чайковський. Сцена Кочубея з оп. “Мазепа”.
- В.А.Моцарт. Три арії Фігаро з оп. “Весілля Фігаро”.
- В.А.Моцарт. Арія Бартоло з оп. “Весілля Фігаро”.
- В.А.Моцарт. Арія дон Жуана з оп. “Дон Жуан”.
- В.А.Моцарт. Арія Лепорелло з оп. “Дон Жуан”.
- В.А.Моцарт. Арія Осміна з оп. “Викрадення з сералю”.
- Г.Доніцетті. Арія дона Паскуале з оп. “Дон Паскуале”.
- В.Белліні. Арія Родольфо з оп. “Сомнамбула”.
- Г.Гендель. Арія з ораторії “Іісус Навин”.
- Г.Гендель. Арія Ксеркса з оп. “Ксеркс”.
- Г.Гендель. Арія з ораторії “Іуда Макавей”.
- Г.Гендель. Арія Цезаря з оп. “Юлій Цезарь”.
- К.Глюк.Речитатив та арія Агамемемнона з оп. “Іфігенія в Авліді”.
- І.С.Бах. Арія №5 з ораторії “Магніфікат”.
- І.С.Бах. Арія з кантати №27.
- І.С.Бах. Арія №28 із “Страждань по Матфею”.
- І.С.Бах. Арія з кантати №178.
- Р.Вагнер. Арія Вотана з оп. “Золото Рейну”.
- Р.Вагнер. Романс Вольфрама з оп.”Тангейзер”.
- Л.Бетховен. Арія Рокко з оп. “Фіделіо”.
- А. Дворжак. Арія Водяного з оп. “Русалка”.
- Берліоз. Заклинання квітів з ораторії “Засудження Фауста”.
- Ш.Гуно. Куплети Мефістофеля з оп. “Фауст”.
- Ш.Гуно. Серенада Мефістофеля з оп. “Фауст”.
- Ш.Гуно. Пролог з оп. “Фауст”.
- Л. Деліб. Станси Нілаканти з оп.”Лакме”.
- Г.Доніцетті. Каватина дона Альфонса з оп. “Лукреція Борджіа”.
- Г.Доніцетті. Каватина та арія Альфонсо з оп. “Фаворитка”.
- Г.Доніцетті. Куплети Дулькамари з оп “Любовний напій”.
- Ж.Оффенбах Арія Дапертутто з оп. “Казки Гофмана”.
- Д.Гомес. Арія герцога з оп. “Сальватор Роза”.
- Ж.Массне. Серенада дон Кіхота з оп. “Дон Кіхот”.
- Ж.Массне. Прощання дон Кіхота з оп. “Дон Кіхот”.
- Д.Россіні. Арія дона Базіліо з оп. “Севільський цирульник”.
- Д.Россіні. Арія дона Бартоло з оп. “Севільський цирульник”.
- Д.Верді. Арія короля Філіппа з оп. “Дон Карлос”.
- Д.Верді. Арія Банко з оп. “Макбет”.
- Д.Верді.Арія Захарії з оп. “Набукко”.
- Д.Верді. “Confutatis” з “Реквієма”.
- Д.Верді. Арія Аттіли з оп. “Аттіла”.
- Д.Верді. Арія Пагана з оп. “Ломбардці”.
- Д.Верді. Речитатив та каватина дона Сільви з оп.”Ернані”.
- Д.Верді. Романс Фієско з оп. “Сімон Бокканегра”.
- А.Бойто. Пролог з оп. “Мефістофель”.
- А.Бойто. Балада Мефістофеля про всесвіт з оп. “Мефістофель”.
- Д.Пуччіні. Соло Колена з оп. “Богема”.
Українські народні пісні та романси:
- М.Лисенко. «Чого мені тяжко». Сл. Т.Шевченко.
- М.Лисенко. «Мені однаково». Сл.Т.Шевченко.
- М.Лисенко. «Гей,літа орел». Сл.Т.Шевченко.
- М.Лисенко. «Учітеся, брати мої». Сл.Т.Шевченко.
- М.Лисенко «Безмежнеє поле». Сл. І.Франка.
- Я.Степовий. «Сонце заходить». Сл.Т.Шевченко.
- Я.Степовий «За думою дума». Сл.Т.Шевченко.
- Я.Степовий. «Зацвіла в долині». Сл.Т.Шевченко.
- К.Стеценко. «Дивлюсь я на яснії зорі». Сл.Л.Українки.
- В.Косенко. «Реве та стогне Дніпр щирокий». Сл.Т.Шевченко.
- Ю.Мейтус «Дума Волоха». Сл.Т.Шевченко.
- Ю.Мейтус. «Од села до села». Сл.Т.Шевченко.
- М.Кропивницький. «Дивлюсь я на небо». Сл.Л.Українки.
- Укр.нар. пісня «Ой,чого ти, дубе».
- Укр.нар.пісня «Заповіт». Сл.Т.Шевченко.
- Укр.нар.пісня. «Вечір надворі».
- Укр.нар.пісня «Ой, не цвіти буйним цвітом».
- Укр.нар.пісня «Зоре моя вечірняя». Сл Т.Шевченко.
- Укр.нар.пісня «Думи мої». Сл.Т.Шевченко.
- Укр.нар.нісня «Така її доля». Сл. Т.Шевченко.
- Укр.нар.пісня «Одна гора високая».
- Укр.нар.пісня «Ой,кум до куми залицявся».
- Укр.нар. пісня «Удовицю я любив».
- Укр.нар.пісня «Там, де Ятрань круто в’ється».
- Укр. нар пісня. «Ох і не стелися, крещатий барвінку».
- Укр.нар. пісня «Ніч яка місячна. Сл.М.Старицького».
- Укр.нар.пісня «Гандзя».
- Укр.нар. пісня «Про Кармалюка».
- Укр.нар.пісня «Сніжок іде, метіль мете».
- В.Косенко «Ворон к ворону».
- Г.Алчевський «Безмежнеє поле».
- Укр. нар. пісня «Гомін,гомін по діброві».
- Укр.нар.пісня «Повій вітре на Вкраїну».
- Укр.нар.пісня «Ой, у полі могила».
- Укр.нар.пісня «Ой, важу я, важу».
- Укр.нар.пісня «Стоїть гора високая».
- Укр.нар. пісня «Підкручу я чорні вуса».
- Укр.нар.пісня «Ой, не шуми, луже».
- Укр.нар. пісня «Вівці мої, вівці».
- Укр.нар.пісня «Як засядем, браття».
- Укр.нар.пісня «Казав мені батько».
- Укр.нар.пісня «Ой, пішов чумак у дорогу».
Романси та пісні вітчизняних та зарубіжних композиторів:
- О.Аренський. Змій.
- О.Аренський. Осінь.
- О.Аренський. Угаснул день.
- О.Аренський. Давно ль под волшебные звуки.
- О.Бородін. Для берегов отчизны дальной.
- О.Бородін. Песня тёмного леса.
- О.Бородін. Спесь.
- М.Глінка. Ночной смотр.
- М.Глінка. Память сердца.
- М.Глінка. Сомнение.
- М.Глінка. Попутная песня.
- М.Глінка. Я здесь,Инезилья.
- О.Даргомижський. Я помню глубоко.
- О.Даргомижський. Старый капрал.
- О.Даргомижський. Червяк.
- О.Даргомижський. Оделась туманами Сьерра-Невада.
- М.Римський-Корсаков. Анчар.
- М.Римський-Корсаков. Пророк.
- М.Римський-Корсаков. Гонец.
- М.Римський-Корсаков. Октава.
- М.Мусоргський. Забытый.
- М.Мусоргський. Листья шумели уныло.
- М.Мусоргський. Песни и пляски смерти.
- Колыбельная.
- Серенада.
- Трепак.
- Полководец.
- М.Мусоргський. Козёл.
- М.Мусоргський. Песня о блохе.
- П.Чайковський. Нет,только тот, кто знал.
- П.Чайковський. Благословляю вас, леса.
- П.Чайковський. На нивы жёлтые.
- П.Чайковський. Соловей.
- П.Чайковський. Слеза дрожит.
- П.Чайковський. Закатилось солнце.
- П.Чайковський. Первое свидание.
- П.Чайковський. О,если б ты могла.
- С.Рахманінов. В моей душе.
- С.Рахманінов. Вчера мы встретились.
- С.Рахманінов. Проходит всё.
- С.Рахманінов. Судьба.
- С.Рахманінов. Над свежею могилой.
- С.Рахманінов. Я не пророк.
- С.Рахманінов. Отрывок из Мюссе.
- С.Рахманінов. Утро.
- С.Рахманінов. Всё отнял у меня.
- Д.Кабалевський. Десять сонетів В.Шекспіра.
- Д.Шостакович. Сюїта для баса на вірші Мікельанджело Буонаротті.
- Г.Свиридов. Вокальний цикл на вірші Р.Бернса.
- Г.Свиридов. Подъезжая под Ижоры.
- Г.Свиридов. Роняет лес багряный свой убор.
- Л.Бетховен. Пісня про блоху.
- Л.Бетховен. Под камнем могильнЫМ.
- Й.Брамс. Ода Сафо.
- Й.Брамс. Тебе не бачить більше.
- Ф.Шуберт. Двійник.
- Ф.Шуберт. Смерть та дівчина.
- Ф.Шуберт. Пісня старця.
- Ф.Шуберт. У путь.
- Ф.Шуберт. До музики.
- Р.Шуман. Вокальний цикл “Любов поета”.
- Р.Шуман. Я не серджусь.
- Р.Шуман. Два гренадери.
- Р.Шуман. На чужині.
- Г.Вольф. Ніч.
- Г.Вольф. Зустріч.
- Г.Вольф. Крисолов.
- Е.Гріг. Тебе кохаю.
- Е.Гріг. Лебідь.
- Е.Гріг. Ерос.
- Р.Штраус. Подяка.
- Р.Штраус. Ніч.
- Р.Штраус. Серенада.